English Speaking Union

 

English Speaking Union Polska jest częścią międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego ponad 50 krajów, którego celem jest przybliżanie ludzi różnych kultur, wspieranie ich indywidualnego rozwoju i komunikacji dzięki znajomości języka angielskiego.

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W ramach swojej działalności, organizuje imprezy kulturalne dla młodzieży. ESU Bydgoszcz działa dzięki dużej grupie ochotników, głównie nauczycieli, angażujących się w prace stowarzyszenia oraz wsparciu English Speaking Union – London, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i wydawnictw anglojęzycznych.

Najważniejszym wydarzeniem dla członków ESU jest Konkurs Krasomówczy, który obejmuje część regionalną – półfinały oraz ogólnopolską - finał. Od 1999 roku w Bydgoszczy wybierany jest reprezentant Polski na Międzynarodowy Konkurs Krasomówczy w Londynie. Organizacja konkursu to przedsięwzięcie realizowane w bliskiej współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Miasta Perth (Szkocja), Studium Języków Obcych, Kołem Naukowo-Dyskusyjnym Common Language i Biblioteką Główną UTP.

W półfinałach konkursu do części ogólnopolskiej kwalifikuje się około 30 reprezentantów z ośrodków uczestniczących w danym roku. Do tej pory gościliśmy uczestników z naszego regionu, Białegostoku, Gdańska, Gdyni, Lublina, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.
Konkurs jest otwarty dla młodzieży w wieku 16-20 lat. W ośrodkach, gdzie organizuje się półfinały kierujemy zgłoszenie do regionalnych koordynatorów. Uczestnicy z innych miast w Polsce zapraszani są do pierwszego udziału w konkursie w Bydgoszczy pod warunkiem wskazania nauczyciela, który zapewni wsparcie uczestnika w przypadku wygrania konkursu i ewentualnie w przyszłości zorganizuje lokalnie półfinały.
O aktualnych przedsięwzięciach informujemy członków na stronie FB - https://www.facebook.com/esubydgoszcz/

W bieżącym roku temat przewodni to Not everything that is faced can be changed, but nothing can be changed until it is faced, terminy: półfinały - 7 marca 2020, finał w Polsce - 21 marca 2020, finał międzynarodowy – 11-15 maja w Londynie. Na zgłoszenia czekamy do 21 lutego 2020 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W przekonaniu członków stowarzyszenia umiejętność skutecznej komunikacji zarówno w języku ojczystym jak i obcym przyczynia się do rozwoju młodych osób. Dla uczestników konkursu i innych imprez anglojęzycznych udział w tych wydarzeniach to wyzwanie i możliwość potwierdzenia swoich umiejętności, dla organizatorów to motywacja do pracy i źródło satysfakcji.

Regulamin konkursu:

Sprawozdania z 5 lat konkursu:

 


Drukuj