Nowa inwestycja UTP. Nowoczesny design dla nauki

Działania, mające na celu doprowadzenie do wybudowania nowego obiektu dydaktycznego w fordońskim kampusie, nabierają tempa.

Obiekt warty kilkadziesiąt milionów złotych będzie na wskroś nowoczesny i innowacyjny. Prace koncepcyjne obiektu ruszyły w ubiegłym roku. Stosowny projekt sporządził prof. dr hab. inż. arch. Piotr Obracaj, profesor nadzwyczajny z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Budynek zostanie wzniesiony za Auditorium Novum, w miejscu obecnego boiska, a w sąsiedztwie (na razie będącego w planach władz miasta) Parku Uniwersyteckiego.

17 kwietnia br. wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz rektor UTP, prof. Tomasz Topoliński, podpisali umowę dotyczącą przekazania przez resort dotacji w wysokości 30 mln zł na inwestycję. UTP może także liczyć na pomoc finansową samorządu województwa – marszałek województwa Piotr Całbecki złożył list intencyjny w tej sprawie. Na razie nie jest wiadomo, jaką kwotą samorząd może wspomóc naszą Uczelnię. UTP musi również posiadać środki własne.

Tymczasem kontynuowane są prace przy tworzeniu dokumentacji technicznej. 11 czerwca upłynął termin składania ofert na sporządzenie projektów: budowlanego i wykonawczego. Prof. Adam Podhorecki, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, szacuje, że wykonawca projektów zostanie wyłoniony w lipcu br., a prace budowlane ruszą, nie jak wcześniej przewidywano w 2018 r., lecz wiosną 2019 r. i potrwają dwa lata. Będzie to obiekt na miarę XXI wieku, zbudowany z dobrych i trwałych materiałów. Elewacja zostanie wykonana ze szkła i betonu architektonicznego.

– Wprawdzie projekt koncepcyjny przewiduje wybudowanie trzech modułów obiektu, na razie decydujemy się na wzniesienie dwóch – mówi prof. Podhorecki.
Obiekt będzie miał 3 kondygnacje naziemne i piwnice. W środkowym segmencie, w atrium znajdzie się sala wykładowa dla 600 osób, która dzięki zastosowaniu kurtyn akustycznych będzie mogła zostać dzielona na cztery lub dwie mniejsze sale. Ma służyć nie tylko celom dydaktycznym; przewidziano możliwość organizowania w niej imprez i widowisk kulturalnych.

– Cała powierzchnia wewnątrz budynku, poza klatkami schodowymi, ze względu na brak ścian nośnych, będzie mogła ulec pewniej modyfikacji – dokumentacja koncepcyjna dopuszcza przeprojektowanie ścian i stropów – dodaje prof. Podhorecki.

Jak wyjaśnia mgr inż. arch. Dawid Wieczorkowski z WBAiIŚ, do nowego obiektu, który zostanie wzniesiony na obecnym boisku, będzie można dostać się m.in. bezpośrednio z Auditorium Novum – via łącznik. Kubatura 2 segmentów wyniesie ok. 33 tys. metrów sześciennych. Obiekt pomieści ok. 700-900 pracowników.

Budowa nowego obiektu ma związek z planowanym przeniesieniem wydziałów spoza Fordonu do kampusu przy Al. Kaliskiego. Tymczasem jednak nie zapadła decyzja, które jednostki trafią pod dach „segmentowca”.

nowoczesny design dla nauki przekroj