godlo
utp portal
hr excellence
Nowa inwestycja UTP
Nowoczesny design dla nauki. Obiekt na miarę XXI wieku powstanie na UTP.
Budowa rusza za rok.
FORMAT 2.0 nr 6 już jest!
Zachęcamy do czytania
Arrow
Arrow
Slider

Trzeba z żywymi naprzód iść

„Na początku roku 1980 rektor powołał mnie na stanowisko dziekana Wydziału Mechanicznego. Nie obeszło się bez rozmów i trudności, gdyż byłem bezpartyjnym.

O recyklingu tworzyw sztucznych - prof. dr hab. inż. Marek Bieliński

Problem recyklingu tworzyw polimerowych związany jest z uwarunkowaniami technicznymi, rynkowymi, społecznymi i środowiskowymi.

Wynalazki na medal

Spotkania nauki i przemysłu są konieczne, aby pomysły naukowców nie wpadały w próżnię, a zapełniały niszę na rynku.

Marnowanie żywności – wspólny problem

Wprowadzenie

Każdy z nas zna piramidę potrzeb opracowaną przez Abrahama Maslowa. U jej podstawy występują potrzeby fizjologiczne, wśród których znajduje się potrzeba jedzenia i picia.

Nowe czasy, nowe wyzwania

26. Konferencja Redaktorów Czasopism Akademickich odbyła się w dniach 4-7 września.

Prometeusz, Faust i Frankenstein

Wynalazczość, kreatywność, innowacyjność – wszystkie te określenia stały się od pewnego już czasu wyznacznikami nowoczesnego społeczeństwa, w którym dzięki trwałemu postępowi życie jednostki i zbiorowości ma szansę na realizację odwiecznych marzeń człowieka o byciu zdrowym, długowiecznym, szczęśliwym i spełnionym.

Ustawa 2.0. Kształcimy elity

Wywiad z rektorem UTP prof. dr. hab. inż. Tomaszem Topolińskim.

Gdy obraz zaczyna żyć swoim życiem

O sztuce, pasji i pracy dydaktycznej rozmawiamy z prof. Aleksandrą Simińską – malarką i dydaktykiem na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

Konstytucja dla nauki

Ustawa 2.0 jest wyczekiwana przez środowisko uczelni wyższych z dużą nadzieją, ale też i niepokojem. Dlatego spotkania z przedstawicielami rządu i wymiana poglądów są zawsze cennymi doświadczeniami.

Recenzje w naukowych czasopismach

O korzyściach recenzowania w czasopismach naukowych - rozmawiamy z prof. dr. hab. inż. Adamem Gadomskim, prorektorem ds. współpracy międzynarodowej.

Radzimy sobie dobrze. Wywiad z Janem Krzysztofem Ardanowskim

„Szukajmy więc postępu, ale bacznie dbajmy o to, abyśmy nie zmarnowali tego co do tej pory w rolnictwie było ważne”.

Zatory komunikacyjne w miastach

Artykuł powstał na podstawie rozprawy doktorskiej Damiana Iwanowicza pt. „Model procesu powstawania i zmienności długości kolejki pojazdów na wlotach skrzyżowań z sygnalizacją świetlną”. Autor jest pracownikiem Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Chodźmy. Felieton Daniela Rolanda Soboty

Zegar chodzi, choć nie ma nóg i kręci się jak ogłupiały. Kot chodzi, lecz niechętnie. Woli odpoczywanie, choć nie wieczne. Diabeł chodzi, i czasem mu wyjdzie to lub owo. Bóg nie chodzi, choć idzie mu jak po maśle. Tylko człowiek chodzi, dlatego że o coś mu idzie.

BREXIT mimo woli?

Z reguły bywa tak, że zadający pytanie oczekuje odpowiedzi, która by go satysfakcjonowała. Gdy premier rządzącej partii konserwatywnej David Cameron zadał swoim obywatelom pytanie: „czy Zjednoczone Królestwo powinno pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską”, tylko nieznaczna, ale jednak mniejszość (48,1%) wyborców udzieliła pozytywnej odpowiedzi.

Rozum i szaleństwo. Krótka historia Europy

Trudno byłoby zliczyć tych wszystkich szaleńców, wariatów i postrzeleńców, którym tzw. codzienność i zdrowy rozsądek zawdzięczają swój kształt i los.

English Speaking Union – „najlepszym sposobem na przewidzenie przyszłości jest wymyślenie jej”

Niewiele osób wie, że w Bydgoszczy od 20 lat istnieje Ogólnopolskie Centrum English Speaking Union. Stowarzyszeniu przewodniczy nauczycielka języka angielskiego na UTP – Alina Maciąg, która prowadzi na uczelni także koło naukowe „Wspólny język”.

Między wolnością a kompromisem

O wyborach projektanta, pracy dydaktycznej i pasji rozmawiamy z dr hab. Romualdem Fajtanowskim

List otwarty Niezależnego Zrzeszenia Studentów w sprawie obecności pseudonauki na uczelniach

Czy uczelnie wyższe nadal są źródłem rzetelnej wiedzy popartej badaniami naukowymi? A może zaciera się granica pomiędzy tym, co udowodnione zostało zgodnie z przyjętą metodologią, a tym, co pojmowane w większości intuicyjnie? Czy nie wprowadza to chaosu poznawczego, jednocześnie przecząc wartościom, jakie reprezentować powinien Uniwersytet? Zapraszamy do lektury.

Prozdrowotne właściwości przypraw korzennych

Niby takie niepozorne, a jednak zupełnie niezwykłe przyprawy korzenne. Zaskakują nie tylko cudownym aromatem, ale także prozdrowotnymi właściwościami. Warto ich używać nie tylko podczas świątecznych wypieków.

Uniwersytet zmiany

Felieton Daniela Rolanda Soboty z Polskiej Akademii Nauk

Rzecz o Szubrawcach, Sotwarosie i ludzkich przywarach

Fragment referatu: „Towarzystwo Szubrawców oraz Jędrzej Śniadecki w życiu społecznym Wilna”.

Uczelnia nie może być samotną wyspą

Rozmowa z dr. Adamem Mrozińskim, dyrektorem Regionalnego Centrum Innowacyjności - Centrum Transferu Technologii UTP.

Supervisor – Jędrzej Śniadecki

Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Adamem Gadomskim

Dlaczego Jędrzej Śniadecki wielkim naukowcem był?
– Trudno to jednoznacznie określić. Niewątpliwie szedł w dobrym kierunku. Bycie dobrym naukowcem kiedyś, a teraz to dwie różne rzeczy. Natomiast Śniadecki dotknął bardzo ważnych tematów z zakresu chemii i medycyny. To przede wszystkim kwestie związane z krzywicą u dzieci i generowania witaminy D w organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego. Drugi temat to jest otrzymywanie pierwiastka, który on nazwał westem albo vestium po łacinie.

Pasja z nauką "pod rękę"

 „O działaniach krakowskiego lekarza usłyszeliśmy z rektorem Topolińskim niezależnie od siebie w programie telewizyjnym” – opowiada dr Stanisław Jung, lekarz ortopeda.

Publish modules to the "offcanvs" position.