dr inż.Monika Bogusławska-Tryk

Zainteresowania naukowe

• fizjologia zwierząt
  • metabolizm
  • włókno pokarmowe w żywieniu drobiu,

Najważniejsze publikacje

• Bogusławska-Tryk M., Piotrowska A., Szymeczko R., Burlikowska K. 2016. Effect of dietary lignocellulose on ileal and total tract digestibility of fat and fatty acids in broiler chickens. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition. 100, 1050-1057.
  • Bogusławska-Tryk M., Piotrowska A., Szymeczko R., Burlikowska K., Głowińska B. 2016. Lipid metabolism indices and fatty acids profile in the blood serum of broiler chickens fed a diet with lignocelluloses. Brazilian Journal of Poultry Science. 18, 3, 451-456.
  • Bogusławska-Tryk M., Szymeczko R., Piotrowska A., Burlikowska K., Śliżewska K. 2015. Ileal and cecal microbial population and short-chain fatty acid profile in broiler chickens fed diets supplemented with lignocellulose. Pakistan Veterinary Journal. 35, 2, 212-216.
  • Bogusławska-Tryk M., Szymeczko R., Piotrowska A. 2012. The level of major proteins and minerals in the blood serum of chickens fed diets with pure cellulose. Folia Biologica. 60, 1-2, 65-70.
  • Bogusławska-Tryk M. 2005. Effect of different levels of cellulose in the diet on the proteolytic activity of the pancreas in broiler chickens. Folia Biologica. 53, 19-23. Suppl.

Hobby

• literatura skandynawska